تخلیه چاه در گلشهر به دلیل ویژگی‌های خاص این منطقه، ازجمله خدمات موردنیاز بخش قابل‌توجهی از ساکنین آن است.

موقعیت جغرافیایی

گلشهر، از مناطق معروف و مرکزی شهر کرج است و در منطقه پنجم شهرداری واقع شده که شاید از ایستگاه متروی معروف آن، خاطرات زیادی داشته باشید! اما علاوه بر ایستگاه مترو، موقعیت جغرافیایی و دسترسی آسان به سایر نقاط شهر، از دیگر دلایل شهرت گلشهر کرج است.

گلشهر از شمال به حصارک بالا راه دارد و آزادراه کرج – قزوین در مجاورتِ جنوبی آن واقع شده است. آب‌وهوای مطلوب، سیستم حمل‌ونقل عمومی مطلوب و وجود مراکز تجاری متعدد از دیگر ویژگی‌های برجسته محله گلشهر کرج است.

تخلیه چاه در کرج

بااین‌حال جالب است بدانید که دفع فاضلاب در بسیاری از نواحی گلشهر کرج، کماکان به روش‌های سنتی انجام می‌شود. یعنی یک چاه عمیق، وظیفه اصلی هدایت و دفع فاضلاب و فضولات انسانی را بر عهده دارد. همین امر باعث می‌شود که تخلیه چاه در گلشهر کرج، یکی از اقدامات ضروری و درعین‌حال رایج در بسیاری از محله‌های آن باشد.

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، حفر چاه روشی آشناست که از قدیم برای دفع فاضلاب از این روش استفاده می‌شد. یعنی با حفر یک چاه عمیق، نوعی انبار اختصاصی برای جمع‌آوری و دفع تدریجی فاضلاب در دل زمین ایجاد می‌کردند تا مواد زائد و سیالات فاضلابی به آن هدایت شده و از طریق فرایندهای هم‌زمانِ جذب و تجزیه، دفع شوند. اما رفته‌رفته با پیشرفت‌های حاصل‌شده، حوزه خدمات شهری نیز دستخوش تغییرات اساسی شد.

فاضلاب شهری

حالا با ظهور و توسعه سیستم‌های فاضلاب شهری، حجم انبوهی از فاضلاب تولیدی مناطق مسکونی از طریق لوله‌کشی به شبکه‌های انتقال هدایت شده و به‌سوی نقاط از پیش تعیین‌شده حرکت می‌کنند. این کار علاوه بر افزایش کارایی سیستم دفع فاضلاب، امکان تصفیه آب و استفاده از آن در امر کشاورزی را نیز مقدور ساخت و ازاین‌جهت، گامی بلند در راستای صرفه‌جویی آب محسوب می‌شود.

خواندن  تخلیه چاه در اکباتان

اما بااین‌وجود، همان‌طور که گفتیم هنوز بخش قابل‌توجهی از مناطق مسکونی در نقاط مختلف کشور به سیستم فاضلاب شهری متصل نیستند و برای دفع فاضلاب، کماکان از همان چاه‌های سنتی استفاده می‌کنند که محله گلشهر کرج مثال خوبی برای این مورد است. البته این چاه‌ها کماکان یکی از روش‌های مؤثر برای دفع فاضلاب هستند اما استفاده از آن‌ها چالش‌های خاص خود را دارد. به همین دلیل تخلیه چاه در گلشهر کرج یکی از خدمات موردنیاز در این منطقه است که برای حفظ کارایی سیستم دفع فاضلاب خانگی، باید هر از چند گاهی به آن متوسل شد.

ضرورت تخلیه چاه در گلشهر

ظرفیت محدود چاه در کنار عواملی که تدریجاً از قدرت جذب آن می‌کاهند، اصلی‌ترین دلایل ضرورت تخلیه چاه در کرج هستند. چاه‌های فاضلاب با گذر زمان، کارایی اولیه‌شان را از دست می‌دهند. مواد و سیالات فاضلابی ورودی به چاه‌ها که ناخالصی‌هایی مثل مو، چربی و ذرات معلق را نیز در خود دارند، می‌توانند به‌مرورزمان، باعث ایجاد گرفتگی منافذ چاه شوند. درنتیجه منافذ زمینی که چاه در دل آن حفر شده، به‌تدریج تنگ و بسته شده و به همین دلیل، از قدرت مکندگی و جذب چاه کاسته می‌شود.

انسداد، شاید متداول‌ترین علت پر شدن چاه‌های فاضلاب باشد، اما قطعاً تنها دلیل آن نیست. دلایل دیگری نیز وجود دارند که تخلیه چاه در گلشهر را به اقدامی ضروری تبدیل می‌کنند.

ماهیت زمین؛ خشت اولی که نباید کج گذاشت!

انتخاب زمین خوب، مهم‌ترین عامل در کیفیت عملکرد چاه فاضلاب است. اگر خاک زمینی که چاه فاضلابتان در آن حفر شده، ضریب جذب خوبی نداشته باشد، احتمالاً خیلی زودتر از حد تصورتان باید از یک مرکز خدمات تخلیه چاه در گلشهر کمک بخواهید. زمین‌های ماسه‌ای، کارایی مطلوبی در جذب و مکش سیالات فاضلابی دارند اما اگر جنس زمین چاه، مثلاً از خاک رس باشد، آنگاه کار قدری سخت‌تر می‌شود.

خواندن  لوله باز کنی با فنر

تخلیه چاه گلشهر

بارندگی؛ وقتی انتظارش را ندارید!

بارندگی هم می‌تواند در پُر شدن چاه فاضلاب نقش مهمی ایفا کند. هرچند که کرج، در مقایسه با استان‌های شمالی، بارندگی سالانه به‌مراتب کمتری دارد اما بارش‌های سیل‌آسا و بعضاً وحشتناک این شهر خصوصاً در فصل بهار را فراموش نکنید! این بارش‌های سنگین، در مدت‌زمان کوتاهی می‌توانند حجم زیادی از آب را وارد چاه فاضلاب کنند و اگر چاه از نظر عملکرد و وضعیتِ منافذ، شرایط خوبی نداشته باشد، منجر به پر شدن و بالا آمدن چاه خواهد شد.

لایه‌های رسوبی؛ مشکل دوتا می‌شود!

عملیات تخلیه، سازوکاری است که با جمع‌آوری حجم انبوهی از ناخالصی‌ها، ظرفیت و کارایی چاه فاضلاب را احیا می‌کند. اما بعضاً با شرایطی مواجه می‌شوید که استفاده از خدمات تخلیه چاه در گلشهر، به‌تنهایی نمی‌تواند مشکلتان را حل کند. گاهی ممکن است مواد زائدی که همراه با مایعات وارد چاه فاضلاب می‌شوند، در کف و دیواره‌های آن رسوب‌های سختی ایجاد کنند که حتی با وجود عملیات تخلیه چاه هم از بین نمی‌روند. درواقع بهتر است بگوییم انجام عملیات تخلیه در این شرایط، به‌جای آنکه حل ‌مسئله باشد، بیشتر به پاک کردن صورت‌مسئله شباهت دارد!

لایروبی چاه در این حالت، کلید اصلی حل مشکل است. یعنی شما ابتدا باید با انجام عملیات لایروبی، کف و سطوح چاه را از مواد زائد و چسبنده پاک‌سازی کرده و پس‌ازآن فرایند تخلیه چاه را انجام دهید. با لایروبی سطح و کف چاه، منافذی که در جذب و مکش فاضلاب، نقش اصلی را ایفا می‌کنند، باز شده و چاه اصطلاحاً “نفس” می‌کشد تا عملیات تخلیه چاه با حداکثر بازدهی انجام گیرد.

خواندن  کیفیت ارائه خدمات لوله بازکنی در مصباح

تخلیه چاه در گلشهر چگونه انجام می‌شود؟

به‌طورکلی تخلیه چاه در گلشهر و اساساً همه مناطقی که هنوز از سازوکار سنتی دفع فاضلاب استفاده می‌کنند، به دو روش اصلی انجام می‌شود.

تخلیه چاه در گلشهر

حفر چاه ثانویه

در این روش درست در مجاورت چاه فاضلاب اصلی، یک چاه ثانویه یا کمکی حفر می‌کنند که اگر چاه اصلی به هر دلیلی پُر شد، آنچه سرریز می‌شود به چاه دوم هدایت شود. باید بدانیم که چاه کمکی، صرفاً مایعات سرریز شده از چاه اصلی را در خود جای می‌دهد و فضولات جامد و چسبنده، کماکان در همان چاه اصلی می‌مانند. درواقع چاه کمکی، زمان می‌خرد تا چاه اصلی بتواند فرایند تجزیه و دفع فاضلاب جامد را با کارایی بیشتری انجام دهد. البته حفر چاه در این روش، مستلزم انجام بررسی‌های دقیق و کارشناسانه است و فقط هم در شرایط خاص می‌توان نسبت به انجام آن اقدام کرد.

تجهیزات مکنده

استفاده از تجهیزات مکنده، اصلی‌ترین و احتمالاً بهترین روش برای عملیات تخلیه چاه در گلشهر است. در این روش لوله‌های بزرگ دستگاه‌های مکنده‌ی قدرتمند را وارد چاه کرده و محتویات چاه را از دل زمین بیرون می‌کشند. این محتویات از چاه به کانتینرهای مخصوصی که در مقابل خوردگی و فرسایش، مقاوم هستند، انتقال ‌یافته و سرانجام در نقاطی معین و دور از نواحی مسکونی، تخلیه می‌شوند.

ما با بهره‌مندی از بهترین تجهیزات لوله‌بازکنی و تخلیه چاه و با تکیه بر نیروی انسانی متخصصی و باتجربه‌ای که داریم، ارائه‌دهنده خدمات تخلیه چاه در گلشهر با حداکثر کیفیت و کارایی ممکن هستیم.

 

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

جهت تماس کلیک کنید