تخلیه چاه در کرج ، یکی از حوزه‌های خدماتی پُر تقاضاست که اصلی‌ترین دلیل این امر، بافت شهری و برخی ویژگی‌های ساختاری آن است.

کرج، کلان‌شهری کوهپایه‌ای، زیبا، بزرگ و مرکز استان البرز، یا همان کوچک‌ترین استان کشور است که در جدول شهرهای وسیع ایران، جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده و با استان‌های تهران، مازندران، قزوین و مرکزی همسایه است. کرج با جمعیتی حدوداً ۱٫۶ میلیون نفری، آب و هوایی خنک داشته و در مقایسه با تهران، مرطوب‌تر است.

باوجوداینکه کرج را از نظر شاخص‌های مختلف، می‌توان یکی از شهرهای مترقی و مدرن ایران دانست، اما هنوز بعضی سازوکارها در این شهر به شیوه‌های سنتی صورت می‌گیرد که شبکه فاضلاب شهری نمونه‌ای از آن است. با وجود توسعه شبکه فاضلاب شهری در کل کشور، فرایند دفع فاضلاب در بخش‌های زیادی از استان البرز و مشخصاً شهر کرج، هنوز با استفاده از چاه فاضلاب انجام می‌شود و این اصلی‌ترین دلیل اهمیت تخلیه چاه در شهر کرج است.

تخلیه چاه در کرج

 تخلیه چاه عبارتی است که حتماً بارها شنیده‌اید اما چقدر درباره آن می‌دانید؟ اساساً تخلیه چاه فاضلاب چیست؟ چه زمانی لازم است تخلیه چاه انجام شود؟ چاه فاضلاب به چه دلایلی پر می‌شود؟ تخلیه چاه فاضلاب چگونه و با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟ این‌ها سؤالاتی هستند که شاید بارها به ذهنتان خطور کرده باشند.

در پاسخ باید گفت وقتی عاملی باعث انسداد چاه فاضلاب شود، این امر باعث پُر شدن تدریجی چاه شده و موجب می‌گردد که بوی ناخوشایندی از چاه فاضلاب به مشام برسد که این نیز متعاقباً می‌تواند زمینه‌ساز هجوم حشرات به منزل شما باشد. در این مواقع تخلیه چاه فاضلاب تنها راه راهکار حل مسئله خواهد بود.

عوامل پر شدن چاه فاضلاب

 قبل از هر چیز باید بدانیم چه عواملی زمینه‌ساز پُر شدن چاه‌های فاضلاب و به دنبال آن نیاز به تخلیه چاه در کرج می‌شوند.

  1. حفر چاه فاضلاب در زمین نامناسب

زمینی که برای حفر چاه فاضلاب انتخاب می‌شود باید از جنس شن و ماسه باشد زیرا چنین زمینی قدرت جذب بالاتری دارد. در کرج جنس خاک، عمدتاً رسوبی بوده و این یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند تخلیه چاه در کرج را به امری گریزناپذیر تبدیل کند.

  1. طراحی اندازه نامناسب برای انبار چاه فاضلاب

اندازه ناکافی یکی دیگر از دلایل نیاز به تخلیه چاه فاضلاب در کرج است. چاه فاضلاب درواقع انباری است که باید جای کافی برای ذخیره فاضلاب تولیدی ساختمان داشته باشد. در غیر این صورت خیلی سریع پُر شده و باید نسبت به تخلیه آن اقدام کرد.

  1. حجم ورودی به چاه

یکی دیگر از علل نیاز فوری به تخلیه چاه در کرج، حجم زیاد فاضلاب ورودی به چاه است. هنگام حفر چاه فاضلاب باید در نظر داشته باشیم که قرار است چند نفر از آن استفاده کنند؟ اگر تناسبی بین ظرفیت چاه و میزان فاضلاب تولیدی وجود نداشته باشد بدیهی است که چاه خیلی زودتر ازآنچه انتظار می‌رود پر خواهد شد.

خواندن  انواع سیستم های زهکشی در ساختمان ها

تخلیه چاه در کرج

  1. مواد زائد فاضلابی

مواد زائد جامد، با چسبیدن به دیواره چاه و مقاومتی که در برابر آب ‌دارند باعث می‌شوند که دیواره چاه دیگر قادر به جذب مؤثر فاضلاب ورودی نباشد و درنتیجه زود پر شود. در چنین شرایطی تخلیه چاه فقط به سبک شدن انبار فاضلاب کمک می‌کند اما چون مواد زائد همچنان در چاه باقی می‌مانند، تخلیه چاه در کرج پس از مدت کوتاهی مجدداً ضرورت می‌یابد.

در این حالت پیش از عملیات تخلیه چاه، برای از بین بردن مواد جامدی که به دیواره چسبیده‌اند باید عمل لایروبی را انجام داد.

  1. وارد شدن آب باران به داخل فاضلاب

هرچند که تخلیه چاه در کرج بیشتر تحت تأثیر موارد قبلی ضرورت پیدا می‌کند اما بارندگی نیز در پر شدن تخلیه چاه بی‌تأثیر نیست. وقوع این امر خصوصاً در مناطق باران‌خیز، محتمل‌تر است که تنها راه رهایی از این معضل، حفر یک چاه مخصوص و مجزا جهت جمع‌آوری و هدایت آب باران است.

چه زمانی به خدمات تخلیه چاه در کرج نیاز است؟

پر شدن چاه فاضلاب با نشانه‌های مختلفی بروز می‌کند که اتفاقاً بسیار مشهود هستند. بروز هر یک از این نشانه‌ها احتمالاً به معنای ضرورت انجام عملیات تخلیه چاه در کرج خواهد بود. مهم‌ترین این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

بوی نامطبوع: هرگاه چاه فاضلاب پر شود از مجرای چاه در آشپزخانه، دستشویی، حمام و … بوی بسیار ناخوشایندی به مشام می‌رسد.

رفت‌وآمد حشرات: هر وقت متوجه شدید که میزبان حشراتی مانند سوسک هستید باید شک کنید که شاید چاه فاضلاب منزلتان پرشده باشد.

پس زدن آب و فضولات: بالا آمدن آب و پایین نرفتن آن و پس زدن فضولات در سرویس بهداشتی می‌تواند نشانه پر شدن چاه فاضلاب باشد. هرچند در صورت گرفتگی لوله‌ها نیز ممکن است با چنین حالتی مواجه شوید

خواندن  معرفی خدمات لوله بازکنی در گوهردشت کرج

تخلیه چاه چگونه انجام می‌شود؟

تخلیه چاه فاضلاب در کرج توسط افراد زبده و مجرب و به روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. استفاده از خدمات تخلیه چاه در کرج آن هم در فواصل زمانی منظم، نه‌تنها از شر یک معضل دردسرساز رهایتان می‌کند، بلکه کارایی چاهتان را در جذب مواد فاضلابی نیز افزایش می‌دهد. تخلیه چاه در کرج فرآیندی دشوار و پیچیده بوده که انجام آن مستلزم تجربه و استفاده از ملزومات خاص است.

تخلیه چاه در کرج

  1. تخلیه چاه در شهر کرج به‌وسیله حفر چاه کمکی

این روش بیشتر درگذشته مرسوم بوده است. به این شکل که در کنار چاه فاضلاب، یک چاه دیگر حفر کرده و دو چاه را به‌وسیله یک لوله انتقال به یکدیگر متصل می‌کنند. ضایعات سیال چاهی که در حال پر شدن است به داخل چاه جدید سرریز شده و تدریجاً جذب محیط می‌شوند. این شاید آسان‌ترین روش تخلیه چاه باشد.

  1. تخلیه چاه با دستگاه

به‌کارگیری این روش از روش قبل سخت‌تر است. تخلیه چاه فاضلاب به‌وسیله دستگاه روشی تخصصی‌تر بوده که به‌سرعت چاه را خالی می‌کند. البته میزان سرعت این فرایند به عواملی مثل حجم فاضلاب موجود در چاه، عمق و ابعاد آن و … بستگی دارد.

برای جلوگیری از پر شدن چاه فاضلاب نیاز به روشی داریم که در حداقل زمان، بهترین نتیجه را عاید کند که به نظر می‌رسد استفاده از دستگاه، بهترین روش تخلیه چاه در شهر کرج باشد. با بالا رفتن عمر چاه، مواد حل نشدنی درون آن مثل مو بیشتر و بیشتر شده و به‌مرورزمان در کف و دیواره چاه یک‌ لایه نفوذناپذیر ایجاد می‌کنند که این باعث می‌شود نرخ جذب چاه کاهش قابل‌توجهی پیدا کند.

خواندن  تخلیه چاه در مهرآباد

دستگاه‌های تخلیه چاه در شهر کرج، شامل پمپ لجن کش قوی به همراه تانکرهایی هستند که گنجایش بسیار بالایی دارند. ضمناً علاوه بر این‌ها، برای تخلیه چاه در کرج چنانچه لازم باشد می‌توان از دستگاه‌های ساکن که دارای مکنده‌های قوی‌تری هستند، استفاده کرد.

دستگاهی که از آن برای مکش استفاده می‌شود باید دارای یک سری استانداردها باشد که داشتن شیلنگ با قطر مناسب، تحمل فشار زیاد، استحکام و پایداری از آن جمله‌اند.

در عملیات تخلیه چاه در کرج با دستگاه، شیلنگ را که اصلی‌ترین نقش را در این عملیات ایفا می‌کند، وارد چاه کرده تا عملیات مکش به‌طور بی‌وقفه صورت بگیرد. پس از اتمام فرایند تخلیه چاه در کرج، این مواد زائد در مکانی که شهرداری کرج برای این منظور تعیین کرده، خالی می‌شوند.

در آخر مجدداً یادآوری می‌کنیم که عملیات تخلیه چاه در کرج، فرایندی تخصصی بوده که انجام اصولی آن مستلزم نیروی انسانی خبره و تجهیزات کارآمد است.

5/5 (1 نظر)
1 پاسخ دادن

بازتاب‌ها و دنبالک‌ها

  1. تخلیه چاه در حصارک 09351717260 - در کمترین زمان ممکن با بروز ترین ماشین آلات گفت:

    […] که پیش‌تر و در مطلب مربوط به خدمات تخلیه چاه در کرج گفتیم، بسیاری از نواحی شهر کرج، برای دفع فاضلاب‌های […]

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

جهت تماس کلیک کنید